Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.

Zapytanie o wycenę

Nowy koszyk 0

Jak dobrać farby do malowania elewacji?

Jak dobrać farby do malowania elewacji?

Wybór farby fasadowej to ważne zadanie – ma ona przecież ogromny wpływ na ostateczny wygląd domu i trwałość jego zewnętrznych ścian. Na szczęście w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów farb przeznaczonych do malowania elewacji. Pozwalają uzyskać estetyczne i wytrzymałe wykończenie o preferowanych przez inwestora kolorze i fakturze pasujących do stylu architektonicznego budynku. Co warto wiedzieć o farbach elewacyjnych? Postaramy się przybliżyć ten temat w dzisiejszym wpisie.

Rodzaje farb fasadowych

Przed podjęciem decyzji o wyborze farby na elewację warto poznać jej podstawowe rodzaje. Wyróżniamy:

  • farby akrylowe – bazujące na żywicy akrylowej, o niskiej nasiąkliwości, wysokiej trwałości i dużej odporności na zabrudzenia, dostępne w atrakcyjnej cenie. Ich wadą jest stosunkowo niska paroprzepuszczalność;
  • farby silikonowe – hydrofobowe, doskonale przylegające do podłoża i bardzo odporne na działanie skrajnych temperatur oraz promieniowania UV, łatwe do utrzymania w czystości. Są jednak mniej elastyczne i odporne na szorowanie niż farby akrylowe;
  • farby silikatowe (krzemianowe) – o wysokiej sile krycia, hydrofobowe i paroprzepuszczalne, odporne na zabrudzenia, rozwój grzybów i pleśni. Dostępne w ograniczonej palecie kolorów.

Ponadto na rynku dostępne są również farby wapienne i cementowe, które jednak cechuje wysoka nasiąkliwość i podatność na zabrudzenia.

Dobór farby do rodzaju elewacji

Elewacje budynków wykańcza się zwykle styropianem fasadowym lub wełną mineralną, które pokrywa się tynkiem. To właśnie do tynku należy dobrać odpowiednią farbę zewnętrzną. I tak tynki cementowe i cementowo-wapienne można malować farbami wapiennymi, akrylowymi, silikonowymi, silikatowymi czy cementowymi. Na tynki silikatowe poleca się farby silikatowe, wapienne i cementowe, a tynki organiczne wymagają farb akrylowych bądź silikonowych. Z kolei w przypadku tynków wapiennych sprawdzają się farby o dużej paroprzepuszczalności: silikatowe, wapienne i cementowe.